Karpacki Karnawał IV

7 lutego 2009, godz 17.00

w Miejskim Domu Kultury - Domu Kultury w Lipniku

Bielsko-Biała, ul. Podgórna 29

 

koncert i zabawa przy muzyce i pieśniach
połączonych sił:

  • łemkowskiej kapeli ze wsi Mokre

  • kapeli "Torka" Kazimierza Urbasia

  • muzyków i aktorów Teatru CST

  • Zespołu Pieśni i Tańca "Osławianie" z Mokrego

  • Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Suskiej z Suchej Beskidzkiej

 

Teatr CST

 

Stowarzyszenie "Olszówka" wspólnie ze Stowarzyszeniem "Sałasz" i Teatrem CST serdecznie zapraszają na niezwykłą zabawę karnawałową pełną muzyki i pieśni całych Karpat. Te zabawy-koncerty cieszą się ogromnym powodzeniem. Różnią się one od wszystkich innych tzw. ludowych czy góralskich zabaw "dla turystów lub biznesmenów", głównie dlatego, że wykonawcami są znakomici muzycy ludowi wsparci inwencją teatralną aktorów Teatru CST. Widzowie są uczestnikami autentycznej wiejskiej zabawy z elementami obrzędowości. W ubiegłym roku wszyscy byli biesiadnikami łemkowskiego wesela i stanowili rodziny państwa młodych. W tym roku zaprosimy uczestników do familiji zbójeckiej. Pojawią się postacie znanych karpackich hetmanów.

W koncercie bierze udział blisko 20 muzyków, a w tym kapela "Torka" Kazimerza Urbasia, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Suskiej z Suchej Beskidzkiej, ukraiński Zespół Pieśni i Tańca "Osławianie" z Mokrego, łemkowska kapela ze wsi Mokre oraz aktorzy Teatru CST.

"KARNAWAŁ KARPACKI" odbywa się w sali byłego "Domu Polskiego" (obecnie Dom Kultury) w Lipniku. Sala ta posiada znakomitą, starą drewnianą podłogę i atmosferę.

Dom Kultury w Lipniku znajduje się w centrum wsi, które jest usytuowane w dolinie otoczonej ze wszystkich stron zboczami, gdzie przez wieki miejscowa ludność schodziła się do kościoła, na zakupy, zabawy. Dzięki temu i uczestnicy "Karnawału" będą musieli się w ten sam sposób dostać na zabawę. Co prawda już niekoniecznie pieszo, a na pewno nie furmankami, ale chcemy zachować prastary zwyczaj schodzenia się do centrum wsi, gdzie odbywają się ważne dla miejscowej społeczności wydarzenia i ma miejsce wymiana dóbr, słowem - tam, gdzie toczy się życie - to zwyczajne, i to od święta.

Lipnik to niegdyś bardzo prężna i duża wieś, którą zamieszkiwała w przeszłości ludność mówiąca wieloma językami, gdzie na przestrzeni wieków gospodarowali przedstawiciele różnych narodów, kultur i religii.

Poprzednie edycje "Karnawału" można obejrzeć na stronie:
http://pl.youtube.com/watch?v=8jZhAOnY9zA&feature=channel

 

Początek o godz. 17.00 w dniu 7 lutego 2009 roku.

Miejsce: Dom Kultury Bielsko-Biała Lipnik, ul. Podgórna 29.

Organizator: Stowarzyszenie "Olszówka"

Rezerwacja biletów: 0 693 315 998, zacharajacek@wp.pl

gg 10427321, skype: jacek.justyna.z

 

Serdecznie zapraszam!
Jacek Zachara

 

KARNAWAŁ KARPACKI jest częścią projektu Stowarzyszenia "Olszówka" - "Każdy naród dawał, każdy brał" realizowanego w ramach Programu dla Tolerancji, ze środków Fundacji Batorego i Fundacji Forda.

 

 


menuna początek
Stowarzyszenie OLSZÓWKA  -  al. Armii Krajowej 141/55  -  43-300 Bielsko-Biała
tel. 0..33 816 11 96  -  e-mail : olszowka@free.ngo.pl  jacek@olszowka.most.org.pl